Psykologer i förskola och grundskola

Ett stöd för elever i förskolan och grundskolan


Som psykologer i förskolan ger vi handledning och konsultation till förskolans personal, gör utredningar och bedömningar av barn där föräldrar och personal har frågeställningar kring barnets utveckling eller har funderingar kring barnets beteende eller mående.

Vi har ett nära samarbete med Barn- och ungdomshabiliteringen, Barn- och ungdomspsykiatrin och psykologverksamheten inom barnhälsovården.
Som skolpsykolog inom grundskolan stöttar och hjälper vi dig och ditt barn på bästa möjliga sätt. Vi utreder elever som har särskilda svårigheter. Syftet med utredning är att ge underlag för åtgärdsprogram, råd och stöd till elev, pedagoger och föräldrar samt vid behov ge förslag på fortsatta insatser och samarbete med andra verksamheter. Vi samtalar med elever i syfte att stödja, utveckla och underlätta deras skolsituation.

Vi anordnar studiedagar, föreläsningar och seminarier till personal inom förskola och grundskola. Dessutom handleder vi pedagoger för att öka kunskapen och förståelsen om elever i behov av särskilt stöd. Samt hitta arbetssätt som främjar elevens inlärningssituation.



Om du, som förälder, har frågor eller funderingar, börja med att ta kontakt med ditt barns förskollärare eller lärare.

Vid övergripande frågor angående psykologverksamheten kontakta Lena Ljung 0278-252 67.



Lena Ljung
Psykolog i förskola och grundskola och verksamhetschef
0278-252 67
070-327 55 57



Cattis Wilkes
Psykolog i förskola och grundskola
0278-250 05
070-300 54 62



Markus Åkerlund
Psykolog i förskola och grundskola
0278-250 08
070-618 78 20

Kontakt

Eva Eklund

För- och grundskolechef



0278-253 13
E-postSkicka e-post

Kontaktperson
 

Möjligheternas kommun
Vi vill berätta hur det är att bo, arbeta och besöka Bollnäs - möjligheternas kommun i hjärtat av Hälsingland.
Bollnäs Bollnäs Bollnäs Bollnäs Bollnäs Bollnäs Bollnäs Bollnäs
Bollnäs Kommuns logotyp med länk till startsidan Pratbubbla med texten Hej, vem är du?