Kulturskolan har fått en egen signaturmelodi
2012-01-27
Som första kulturskola i Sverige har nu Bollnäs Kulturskola fått sin egen signaturmelodi. Detta har skett genom en tävling där alla som velat har kunnat skicka in sitt bidrag till en jury som sedan utsett ett vinnande bidrag.
– Det känns fantastiskt kul att Bollnäs Kulturskola har fått en egen signatur som vi hoppas skall bli ett kännemärke inte bara för skolan utan för hela Bollnäs kommun, säger Anders Rosengren, kulturskolechef.
Det var efter ett medborgarförslag från journalisten Gertrud Haglund som Kommunstyrelsens utskott för Kultur- och internationella frågor gav kulturskolechefen i uppdrag att utlysa en tävling som skulle ge Kulturskolan en alldeles egen melodi.
– Efter de senaste årens framgångar som årets Musik- och Kulturskola 2005 och årets Musik och Kulturskolekommun 2011 kändes det helt naturligt att en kulturskola som är en sådan stolthet för bygden borde ha en alldeles egen signaturmelodi, säger Gertrud Haglund.
Juryn som har utsett det vinnande bidraget bestod av musiklärare och elever från Kulturskolan, utskottets ordförande samt två journalister, däribland Gertrud Haglund.– Det vinnande bidraget representerar mycket av den glädje och den energi som man får av att gå på Kulturskolan säger Lydia Rosén och Simon Skogh, eleverna i juryn.
Det vinnande bidraget kommer att presenteras vid Kulturskolans Alla Hjärtans Dags konsert tisdagen den 14 februari kl. 18:30 på Kulturhusets Stora scen.
Åter till Kulturnyheter







