Engagerade bollnäsbor diskuterade kultur
2012-03-02Hur skall kulturen utvecklas i Bollnäs och i länet?
Det var en av frågeställningarna när Kulturenheten på torsdagen inbjöd bollnäsborna till dialog.
2012-03-02
Hur skall kulturen utvecklas i Bollnäs och i länet?
Det var en av frågeställningarna när Kulturenheten på torsdagen inbjöd bollnäsborna till dialog.
Bakgrunden till dialogen är det remissvar som ska avges på underlaget till Kulturplan för Gävleborgs län.
Tre frågeställningar diskuterades: Hur kan vi utveckla kulturlivet i Bollnäs, Hur kan vi samverka regionalt och lokalt och hur kan vi stärka kulturen för barn och unga. Inbjudna var allmänhet, föreningar och allmänt kulturintresserade. Dialogen genomfördes i torsdags och ett 30-tal personer deltog.
Engagerade
– Jag är glad över det engagemang som finns för de här frågorna, säger kulturchef Gun Hedlund som också tagit emot synpunkter på Kulturplanens underlag via mejl.
Dialogen genomfördes som en workshop och många goda idéer kom fram i gruppdiskussionerna.
Värderade förslagen
Kvällen avslutades med att deltagarna fick värdera de olika förslagen.
Den 31 mars ska Bollnäs Kommun ha svarat på underlaget till Kulturplan för länet.

Ewa Olofsson-Lindblom, Nola Bäckstrm, Gun-Inger Frammin och Lilian Henriksson från Bollnäs jazzklubb diskuterade med kulturchef Gun Hedlund.

Många engagerande diskussioner fördes under kvällen.

Benny Engberg (BP), Tobbe Lundell, (S) och Malena Lundell (S) var några som diskuterade framtidens kultur i Bollnäs.

Inger Öberg, Bollnäs riksteaterförening och Anders Bergsten (KD) studerade de olika förslagen och "la sina röster".

Vikten av kultur för barn och unga engagerade.
Åter till Kulturnyheter

